Tartalomjegyzék
A kapor fűszer- és gyógynövény a zellerfélék családjába tartozó növény, melyet már a Bibliában is megemlítenek. Már az ókori egyiptomiak is ismerték és használták. Több ezer éve felellhető e Dél-Oroszországban, Nyugat-Afrikában és a mediterrán vidéken is őshonos növény.
Kertikömény, uborkafű néven is ismert. A magyar konyha kedvelt fűszere, hiszen a savanyúságok tartósítószere és a tökfőzelék fő ízesítője.
Kapor jellemzése
A kapor termesztett, egyéves, lágyszárú növény. A talajban rostos főgyökeret fejleszt, föld feletti hajtása akár egy-másfél méter magas is lehet. Szára szürkészöld, finoman barázdált, üreges. Levelei szórt állásúak, kezdetben tőrózsában állnak, az alsók nyelesek, a felsők ülők. Sárgás színű virágai ernyős virágzatba tömörülnek, és tavasztól nyárig nyílnak. Termése ikerkaszat, két tojásdad alakú 4-5 mm hosszú, sötétbarna mag, mely éréskor erősen pereg. Egész Európában termesztik aromás tulajdonságai miatt.
Gondozása, nevelése
A kapor szabad földben és balkonban is termeszthető. Jó a fagytűrése, de minden évben újra kell vetni és ajánlott legalább háromévenként új helyet keresni a számára. Az igényei a fejlődési szakaszának megfelelően változnak. A fiatal tövekeleinte a félárnyékos helyen is jól érzik magukat, azonban később több napsütésre van szükségük. A csapadékkal is ez a helyzet: kezdetben kevesebb vizet igényel, majd virágzás idején rendszeres öntözést igényel.
Az összes hazai talajtípuson megél, de a pangó vizet nem szereti. Zsenge hajtásai a nyár első harmadától egészen kora őszig lemetszhetők.
Szaporítása magvetéssel történhet, a tavasz első hónapjaiban.
Kapor társnövényei:
Melyik részét használjuk?
A nyár végén gyűjtött magokat árnyékos és száraz helyen szárítva. Valamint a gyökérzetét és a föld feletti részét.
A friss kapor 4-5 napig tárolható a hűtőben nedves papírtörlő közé rakva, zacskóba becsomagolva, de akár le is fagyasztható.
Kapor jótékony hatásai
Szélhajtó, görcsoldó, vízhajtó, féregűző. Tartalmaz illóolajat és flavonoidokat. A termésben kumarinszármazékok is megtalálhatók.
A népi gyógyászat egyik kedvelt gyógynövénye, antibakteriális hatása pedig egyenesen a fokhagymáéval vetekszik.
Továbbá kiváló étvágygerjesztő, szélhajtó és püffedést csökkentő teák, tinktúrák alkotórészei.
A kapor tea jól alkalmazható:
- vízhajtásra
- felfúvódási-, emésztési zavarokra
- hányingerre, csuklásra
- fogínygyulladásra
- álmatlanság
- étvágytalanság esetén
- serkenti a tejképződést
A zöld-, illetve érett hajtásokból és termésekből nyert kivonatok nyugtató hatásúak. Forrázat, porrá őrölt magok, gyógybor és esszencia formájában is használhatók.
A gyökeréből készült tea meghűlés és köhögés ellen jó. Forrázata a szájüregi gyulladások kiváló öblögetőszere.
Kapor fűszer felhasználása
A kapor nemcsak gyógynövényként, de fűszernövényként is kedvelt, igen sokoldalú növény. Leggyakoribb felhasználási módja – főleg nyáron és ősszel – a savanyúságok tartósítószere, az uborkás ételek ízesítése, elég a népszerű kovászos uborkára gondolni. Ezenkívül a tökfőzelék elmaradhatatlan fűszere.
Jól illik:
- uborkához
- tökfélékhez, cukkinihez, zöldbabhoz és egyéb zöldségfélékhez
- gombához
- burgonyás ételekhez
- tojásos ételekhez
- túróhoz – akár édesen vagy sósan
- halas fogásokhoz
- mártásokhoz, szószokhoz
- hideg, frissítő zöldséglevesekhez
Hasonló más aromás ernyős virágzatú növényekhez, mint az édeskömény, a koriander vagy az ánizs, ezektől az illata és markánsabb íze különbözteti meg. E növények hasonló tulajdonságaik miatt, szükség esetén egymással helyettesíthetők.
Kapor termesztése:
https://hu.wikipedia.org/wiki/F%C5%B1szer
Vissza a kategória cikkeihez