Koriander fűszer

A koriander fűszer- és gyógynövény is egyben, mely a Földközi-tenger vidékéről származó a zellerfélék családjába tartozó növény. Az egész növényt és a fűszerként használt magját is koriander névvel illetjük. Évezredek óta ismert és használt fűszer. Az ázsiai gasztronómiában előszeretettel használják.

Hazánkban poloskaszagú kapornak – de cigány petrezselyemnek és zergefűnek – is hívják mivel a friss hajtása emlékeztet a poloskák szagára. Emiatt és szappanos íze, illata miatt megosztó fűszer.

Koriander jellemzése

Változattól függően 40-100 cm magasra növő, egyéves növény. Nagy ernyővirágzatot nevel, mint a kapor, levelei finoman szeldeltek, erősen aromásak. Fűszernövényként termesztik. Főgyökérzete van és 40-80 cm-es, kellemetlen poloskaszagú hajtása. Lomblevelei szórt állásúak, az alsó levelek egyszerűek, szíves kerekded formájúak vagy vese alakúak, karéjosak és szélük fűrészesen fogazott. Az összetett ernyővirágzatban az ernyők 7-15 cm sugarúak. A virágok sziromlevelei fehérek és lilás árnyalatúak, ernyőszerűen helyezkednek el és június elején nyílnak. A termés gömbölyű ikerkaszat.

Nem ajánlott a cserépben nevelése, mivel nagy karógyökeret ereszt, ami nem fér el a cserépben. Fagymentes időben vessük, a nagy hőséget nem szereti, félárnyékos helyet keressünk számára. Szükséges neveléséhez a megfelelően előkészített, jó víz elvezetésű talaj és a folyamatos öntözés.

Szaporítása magvetéssel történhet. Oda vessük, ahol majd szeretnénk, hogy nőjön, mert nem viseli jól az átültetést.

Koriander társnövényei:

Melyik részét használjuk?

A levelét frissen, a termését az ernyőkből kirázva és szárítva. C-vitaminban és illóolajokban gazdag. Görcsoldó, antiszeptikus, szélhajtó és stimuláló hatású. Gombaölő és baktériumölő hatású anyagokat is tartalmaz, illóolaját is használjuk.

Koriander jótékony hatásai

Jól használható, hatásos:

  • méregtelenítésre, ezáltal javítja a máj, vesék, tüdő és a bőr állapotát is
  • szabályozza a szívverést
  • csökkenti a magas koleszterinszintet
  • véd a krónikus stressz okozta káros hatások ellen
  • alvásproblémák esetén

Antioxidáns hatásának köszönhetően védi a sejteket is.

Forrázatban, tinktúrában vagy borban rossz emésztés, bélgörcsök, szédülés és hányinger, étvágytalanság esetén is használják.

Az illóolaja belsőleg alkalmazva köptető, külsőleg reumatikus fájdalmakat csillapít, aranyeres panaszokat enyhít. A fürdővízhez hozzáadva dezodoráló és élénkítő.

Ellenjavallatok

Az esszencia nagy mennyiségben fogyasztva idegrendszeri zavarokat, vese károsodást okozhat. Gasztroenteritisz és veseproblémák esetén ellenjavallt.

Koriander fűszer felhasználása

A növénynek minden része fogyasztható, de leggyakrabban őrölt formában találkozhatunk vele. Friss levelét a piacon vásárolhatjuk, melyet díszítésre, fűszerezésre egyaránt használhatunk.

Gombaölő és baktériumölő hatása miatt a húsok tartósításában van fontos szerepe.

A gyökerét számos ázsiai receptben mártásokhoz, pácoknak használják a fokhagyma és chili mellett. A zöld currypaszta egyik fő alkotórésze is a koriandergyökér.

A zöldjét – mely hasonlít a petrezselyemhez – bár az illata, íze is más, frissen aprítva salátákra, egytálételekhez, szendvicskrémekbe használhatjuk. Mivel illóanyagai hamar elillannak, csak a főzés vége felé érdemes az ételekhez adni.

A magjából préselt olaj színtelen, citrusos, dióra emlékeztető aromájú. Remek ízesítője salátáknak, zöldséges fogásoknak, akár desszertek készítéséhez is. Az indiai konyha egyik fő fűszernövénye. Gyakran a frissen őrölt magokat római köménnyel együtt szárazon pirítják össze.

Koriandermagot itthon használunk:

  • savanyúságokhoz
  • kenyerek, péksütemények, sütemények fűszerezésére
  • szárnyasok, sültek, grillezett zöldségek ízesítésére
  • mártások, levesek, főzelékek ízesítésére

Emésztést segítő hatása miatt étkezések után is érdemes elrágcsálni, lehet frissítő hatása miatt is.

Govinda Kert: A koriander

https://hu.wikipedia.org/wiki/F%C5%B1szer

Vissza a kategória cikkeihez

error: Védett tartalom