Tartalomjegyzék
A levendula fűszer- és gyógynövény is egyben. Évszázadok óta ismert és használt gyógynövény, melyet a középkorban a pestis ellen is bevetettek. A 17. században a zsályával együtt a levegő illatosítására is használták.
Az árvacsalánfélék családjába tartozó növény, melynek számos faja megtalálható. Az egyik legsokoldalúbban használt erős aromájú növény. Őshonos Európában, hazánkban is egyre többfelé termesztik. Az első töveket – melyeket Franciaországból hoztak – az 1920-as években telepítették a Tihanyi-félsziget vulkáni köves lankáira. Ennek tiszteletére 2004-ben Tihanyban indult útjára először a Levendula fesztivál is, ami évről-évre egyre több látogatót vonz.
Levendula jellemzése
A levendula évelő félcserje, melyet hazánkban is egyre több helyen termesztenek. Szára 40-60 cm magas, gazdagon elágazó. A levelek keskeny lándzsásak vagy szálasak, szélük visszafelé hajló. A levelek szélessége jellemzően nem haladja meg a 7 mm-t. A tőmagasságban található levelek szürkések, a magasabban lévők élénkzöldek. A végálló virágok szaggatott, vékony alfüzérekben állnak. Az ajakos párta ibolyakék, a csésze szürkéskék.
Június közepétől virágzik, amikor több helyen szedd magad akciókkal is várják az érdeklődőket országszerte. Termése négyes makkocska, barnás-feketés, tojásdad magjai igen aprók. Az illóolajtartalma miatt széles körben termelik, egyre gyakrabban kerti dísznövényként is találkozunk vele.
A levendula gondozása nem igényel hosszas, bonyolult munkálatokat, de meghálálja a törődést. Kertekben sövényként vagy ágyásnövényként is ültethető, de cserépben is jól érzi magát.
Társnövényei:
Rózsa közé ültetve a rózsát védi a levéltetvektől.
Melyik részét használjuk?
A virágzatát gyűjtik az alatta lévő első levélpárral együtt, amit árnyékos, szellős helyen csokorba kötve száríthatunk ki. A virágait a gasztronómiában is egyre sűrűbben használják.
Levendula jótékony hatásai
Többek között illóolajat, csersavat, kumarinokat tartalmaz. A levendula antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatásokkal bír. Az illóolaja nyugtató hatású.
Jótékony hatásai:
- nyugtató
- görcsoldó
- emésztést javító
- immunrendszer erősítő
- inhaláló, légúttisztító
- csökkenti a fertőzéseket
- javítja az életfolyamatokat
- fokozza a testi és lelki frissességet
- enyhíti a gyulladásos izomfájdalmakat
Légúti fertőzések, hólyaghurut, túlzott izgatottság és migrén esetén a főzetet és forrázatot alkalmazzuk teaként. Fehérfolyás esetén a főzettel hüvelyöblítést lehet végezni. A fürdővízhez adott forrázat nyugtató hatású, seborrhea (korpás, zsíros hajbőr) esetén hajmosás után hígitatlan forrázattal érdemes átöblíteni a hajat.
Az illóolaját a kozmetikai ipar is felhasználja.
Ellenjavallatok
Nagyon fontos az előírt mennyiség betartása. Jóddal és vassal összeférhetetlen.
Levendula fűszer felhasználása
A kozmetikaipar nagy mennyiségben használt, fontos alapanyaga. Szappanokhoz, illatszerekhez, masszázsolajokhoz, fürdősókhoz stb. adják.
A szárított virág sokáig megőrzi erős illatát, ezért kedvelt moly- és atkairtó szer. Kis vászonzacskókban ruhásszekrényekbe a fehérnemű vagy más ruhák közé teszik.
Fűszernövényként is egyre népszerűbb. Kedvelt szörp alapanyag, de egyre többször használják egyéb ételek ízesítésére is.
Jól illik:
- desszertekhez, sütemények ízesítésére (pl. levendulás keksz, fagylalt)
- lekvárokkal keverve
- bárány- marhahús ízesítésére
- panírmorzsa ízesítésére
- citrusos ételekhez, italokhoz
- ízesíthetjük vele a cukrot is
Azonban nagyon erős, aromás növény, ezért, ha túl sokat adunk az ételekhez, akkor keserűvé, szappanízűvé teheti az ételeket.
Közönséges levendula ültetése és gondozása:
https://hu.wikipedia.org/wiki/F%C5%B1szer
Vissza a kategória cikkeihez