Tartalomjegyzék
A tárkony fűszer- és gyógynövény is egyben, mely jellegzetes illatú és aromájú. Ázsiából és Távol-Keletről származó növény, mely a 16-17. századtól használt Európában. Elsősorban a francia és erdélyi konyha egyik alap fűszernövénye, mely hazánkban is egyre népszerűbb.
Az őszirózsafélék családjába tartozik és egész Európában elterjedt, hívják kígyófűnek, sárkányfűnek, estragonnak egyaránt. Leggyakoribb a francia tárkony, de előfordul orosz és német tárkony egyaránt. Íze hasonló az ánizshoz, bár kevésbé édes, inkább csípős.
Tárkony jellemzése, gondozása, nevelése
Aromás tulajdonságai miatt termesztett évelő növény. Az orosz tárkony 50-150 cm magas, sűrűn elágazó, télálló. A levelek lándzsaszerűek, egyenesek, hosszúak, vékonyak és világoszöld színűek. Júliustól októberig virágzik, igen apró, sárgás-zöldes virágokat hoz, melyek bugavirágzatba tömörülnek. A termése kicsi kaszat. Szaporítása tőosztással vagy dugványozással történhet. Télen szükséges a takarása.
Többféle változata ismert: az orosz, a francia és a német is. A francia tárkony kisebb termetű, jobb ízű, de fagyérzékeny. Európában szinte soha nem hoz virágot, ezért minden második évben dugványról kell felújítani.
Szapora, gyorsan terjedő növény, mely könnyen elnyomja alacsonyabb társait. Érdemes ezért hasonlóan helyigényes, magas növény – pl. lestyán – mellé ültetni, vagy dézsában, cserépben nevelni.
A nem túl magas tápanyagtartalmú, de jó víz elvezetésű talaj a megfelelő számára.
Tárkony társnövényei:
- káposztafélék
- padlizsán
De a legtöbb zöldségféle közé ültetve növeli azok terméshozamát.
Melyik részét használjuk?
Ezüstzöld levelű hajtásait még virágzás előtt gyűjtik és gyakran azonnal ecetbe teszik. A fiatal ágak leveleit május végétől szeptemberig szedik. A levelei május végén, júniusban a legaromásabbak. Érdemes frissen használni, mert szárított állapotban sokat veszít az aromájából.
Tárkonyos ecet készítése
A frissen leszedett, megtisztított és megszárított leveleket 1 dl almaecetbe kell tenni, lefedve 8-10 órán keresztül kell állni hagyni. Majd le kell szűrni és jól záródó edényben a hűtőben kell tartani. Étkezések előtt egy-egy kiskanálnyit lenyelve belőle hatékonyabbá tehetjük az emésztésünket.
Tárkony jótékony hatásai
Elsősorban fűszernövény. Gyógynövényként főzetet, tinktúrát lehet készíteni belőle, ami azután felhasználható felfúvódás ellen, étvágyjavításra, gyomorrontás kezelésére és gilisztaűzésre.
A friss tárkonylevél rágcsálása segíthet az esetleges csuklásrohamok leküzdésében. Ne feledkezzünk meg vérnyomáscsökkentő hatásáról sem.
Az illatszeripar is használja alapanyagként.
Fájdalomcsillapító, érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő hatása is van.
Alkalmazható:
- vérnyomáscsökkentésre
- fogfájás enyhítésére, szájüregi problémák esetén
- cukorbetegség kockázatának csökkentésére
- emésztés javítására
- étvágyserkentésre
- a túlzott gázképződéssel járó kellemetlenségek kezelésére
- alvás problémák, álmatlanság kezelésére
Tárkonyból tea is készíthető, mely főzettel érdemes naponta két-három alkalommal öblögetni is szájüregi problémák, álmatlanság esetén. De tisztítja a vesét, az epét és hurutos megbetegedések esetén is jól használható.
Tárkonyos tea készítése
3 dl forró vízhez 2 kávéskanál szárított tárkonyt adjunk, hagyjuk 5 percet állni, majd szűrjük le. Ezután önmagában vagy ha szükséges kevés mézzel ízesítve fogyasztható.
Tárkony fűszer felhasználása
Elsősorban fűszernövényként kedvelt, friss és szárított formában is.
Jól fűszerezhetők vele:
- a különböző ízesítésű omlettek
- saláták, salátaöntetek
- levesek,
- főzelékek (főleg a burgonya-, zöldbab és zöldborsó)
- raguk
- füstölt hússal készült ételek
- halak
- húsételek (szárnyas, vad, bárány, borjú)
- szószok, mártások
- fűszervajak
A provence-i fűszerkeverékek és mustárok fontos alkotóeleme is. Azonban érdemes a mennyiségekkel óvatosan bánni, mert túlzott mértékben használva ehetetlenné teszi az ételt.
https://hu.wikipedia.org/wiki/F%C5%B1szer
Vissza a kategória cikkeihez